Klimatyzacja


Gdzie zamontować klimatyzator (klimatyzacja typu split) ?

Należy zamontować urządzenie zgodnie z wytycznymi producenta. Najczęściej zalecane jest zachowanie odległości 15 cm od sufitu.

Urządzenie nie powinno dmuchać bezpośrednio na użytkowników (kierownice strumienia wylotowego powietrza pozwalają w pewnym zakresie regulować kierunek nawiewu).

parownik

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną ?

Standardowo jednostka zewnętrzna jest montowana na plastikowych podkładach np. na balkonie lub na metalowym wsporniku ściennym na ścianie.

Zaleca się aby odstęp z tyłu urządzenia był większy niż 30 cm ,a z przodu 200 cm natomiast od strony przyłączy (po prawej stronie) większy niż 60 cm.

agregat

Jak poprowadzić instalacje ?

W skład instalacji klimatyzacji wchodzą : dwie rurki miedziane w izolacji termicznej, przewody elektryczne (zasilający i sterujący) oraz rurka do odprowadzenia kondensatu (miękka lub sztywna).

Instalacje tę możemy przeprowadzić w korytkach PCV ale również można ją wkuć w ścianę lub zasłonić płytą gipsowo-kartonową.

 

Jak zasilić klimatyzator ?

Można go zasilić ze zwykłego gniazda elektrycznego na wtyczkę lub wkuć przewód i wpiąć go bezpośrednio do gniazda (dla urządzeń o mocy chłodniczej do 3,5 kW, których pobór mocy to około 900W tj. mniej niż standardowy czajnik elektryczny bądź odkurzacz). Ewentualnie klimatyzacja może być zasilana na osobnym bezpieczniku w tablicy elektrycznej.

 

Jak odprowadzić skropliny produkowane przez klimatyzator ?

Jeżeli tylko jest to możliwe skropliny odprowadzamy z zachowaniem spadku grawitacyjnego (około 3% spadku) do kanalizacji (wpinając się do zlewu, umywalki bądź pralki) lub na zewnątrz do rynny lub na trawnik. Gdy zachodzi taka konieczność można odprowadzać je do pojemnika np. na balkonie ,a następnie ręcznie je opróżniać .

Jeżeli nie jest możliwe odprowadzenie skroplin grawitacyjne należy zamontować pompkę skroplin.

Wady tego rozwiązania to dodatkowy koszt, a także zwiększona awaryjność.

 

klimatyzacja
Kraków,Tarnów,Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Bochnia, Gorlice, Skawina, Wieliczka, Andrychów, Trzebinia, Wadowice, Myślenice, Libiąż, Brzesko, Limanowa, Rabka-Zdrój, Miechów, Niepołomice, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Stary Sącz, Sułkowice, Dobczyce, Proszowice, Grybów, Szczawnica, Jordanów, Muszyna, Nowy Targ, Słomniki, Skała, Alwernia, Zator, Wolbrom,
Mysłowice, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Piekary Śląskie, Jaworzno, Tarnowskie Góry